Історія відділу народних інструментів

В березні 1934 року при Палаці культури канатного заводу була відкрита музична студія для дорослих і при ній знаходилося відділення для дітей. Вже з перших місяців студія користувалася дуже великою популярністю у трудящих району, контингент учнів швидко ріс і до вересня 1934-1935 навчального року музична студія була реорганізована в Дитячу Музичну Школу, якій присвоїли ім'я Модеста Петровича Мусоргського.

/Files/images/отчет1.jpg Діти навчалися грі на фортепіано, скрипці, баяні, народних інструментах, сольному співу. Під час війни будинок школи було зруйновано. Після визволення Харкова, у вересні 1944 р. в ПК ім. Ілліча виділяють класи для занять музичної школи. Включилися в роботу нові викладачі-народники, які працювали в школі довгі роки і виховали багатьох музикантів-професіоналів Островерх М.І. (баян) та Тихонович О.Ф. (балалайка).

Островерх М.І. – мав великий клас баяністів, багато з яких стали викладачами в школах міста Харкова. У нашій школі працювали його учнi: Перетяга В.А., Колесніченко О.К. і Пугачова В.С. Зав. кафедрою, професор Академії Культури, лауреат республіканського конкурсу України Большакова Т.В. – теж учениця Островерха М.І.

/Files/images/отчет2.jpg Тихонович О.Ф – закінчив Харківську Консерваторію, і з 1937 р. працював на радіо солістом-балалаєчником. З 1963 по 1966 р викладав у Музичному училищі та Інституті Культури балалайку, але основним місцем роботи була музична школа, де він пропрацював близько 30 років. У 1945 р. Тихонович О.Ф. з учнів школи створив перший ансамбль народних інструментів, який згодом переріс у великий оркестр народних інструментів, керований ним протягом 26 років.

/Files/images/отчет3.jpg В 1950-му році у школі було відкрито клас бандури. Першим керівником ансамблю бандуристів був П.Г. Капон-Іванов, а потім його змінив Тихонович О.Ф. Ансамбль виступав на радіо та телебаченні, брав участь у різних конкурсах.

Також Тихонович О.Ф. при ДК ім. Ілліча створив ансамбль народних інструментів, що складається з людей різних професій, але великих шанувальників музики. Ансамбль вів велику концертну діяльність на підприємствах міста та концертних прощадках, користувався великою популярністю. Ансамбль продовжував існувати навіть після смерті Тихоновича О.Ф. під керівництвом Бортника Є.А., заслуженого працівника культури, професора Академії Культури. Одним з учнів Тихоновича О.Ф. був Богдан Є.М – який деякий час викладав балалайку в ХМУ.

В середині 50-х років в школу прийшов працювати Алєксєєв Б.Т. – Чудовий викладач з класу якого згодом вийшло багато музикантів-професіоналів, це Прихно Т.В. – викладач нашої школи, Городовенко Т.О. – викладач класу педпрактики в ХМУ та багато інших. Алєксєєв Б.Т. закінчив Харківське музичне училище в 1939 р., вступив до Консерваторії, але закінчити її перешкодила Велика Вітчизняна Війна. Після війни він грав в оркестрі при Воронезькому народному хорі. Був в спілці композиторів при Воронезької Консерваторії.

Борис Трохимович намагався розширити репертуар виконавців на народних інструментах, тому робив перекладення, обробки, складав п'єси і етюди, вправи для розвитку техніки, вибудував систему гам для учнів початківців.

У 1957 р. в школі був створений оркестр баяністів, керівником якого став Алєксєєв Б.Т. У 1963 р. гордістю школи став ансамбль баяністів. З 1972 р. оркестром баяністів став керувати Боровий І.Г. – педагог, який випустив зі свого класу багатьох хороших баяністів – один з них – старший викладач Академії Культури Гончаров О.І.

У 1960 р. Алєксєєвим Б.Т. був створений унісон домристів, який давав багато концертів в школах, на підприємствах району.З 1972 р. Алєксєєв Б.Т. став керівником оркестру народних інструментів і працював з ним до виходу на пенсію.

/Files/images/школа1.jpg В 1979 р. йому на зміну прийшла Прихно Т.В., а в 1985 р. керівником оркестру стала Максимова В.О. У 1972 р. ДМШ №7 отримала окрему будівлю на вулиці Грибоєдова 22 (колишній дитячий садочок), де школа знаходиться і зараз.

Учні та педагоги школи завжди вели активну громадсько-просвітницьку діяльність в дитячих садах, в школах мікрорайону, бібліотеках, на підприємствах району, проводили творчі зустрічі з викладачами ХІМ: Подгорним В.Я., Снедковим І.І., Міщенко О.В.

Зараз на відділі працює шість викладачів, троє з них – випускники школи. Це Прихно Т.В. (домра, балалайка, гітара), Максимова В.О. (домра, гітара, оркестр народних інструментів), Бічева І.В. (гітара). Титаренко Н.О – бандура, Плоткіна Т.М. і Кулєшов Д.О. – баян, акордеон. На жаль, півтора роки тому пішла з життя Пугачова В.С., яка працювала в школі понад 50 років, була більше 30 років завідуючою відділом і виховала багато яскравих учнів баяністів, акордеоністів. Наприклад, її ученицею була директор ДМШ № 5 Сергієнко О.О.

/Files/images/школа23.jpg З 1979 р в нашій школі плідно працює Прихно Т.В. Вона виховала цілу плеяду чудових учнів, багато з яких продовжили своє професійне навчання: закінчили училище, Університет мистецтв. Лейбіна А.В. – працює в Харківському училищі Культури, Погребняк С.В. працює в Харківській обласній філармонії у складі ансамблю «3+2».

Тетяна Василівна викладає три інструменти, веде ансамбль балалаєчників і у всіх видах роботи показує дуже гарні результати. Учні її класу багаторазово ставали лауреатами міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських фестивалів та конкурсів. Перераховувати їх можна дуже довго, назвемо деякі з них: ІІ-й міжнародний конкурс-фестиваль класичної гітари ім. М. Соколовського (м Київ) 2008 г., Міжнародний фестиваль конкурс «Віртуозів гітари» (м. Санкт-Петербург) 2009 р., XIV Міжнародний музичний фестиваль виконавської майстерності «Музика – наш спільний дім» (м.Харків) 2007 р. , Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Барви Полтави» 2009 р., VI-VII Всеукраїнський конкурс виконавців на народних інструментах ім. братів Воєводіних (м.Луганськ) 2010, 2012 рр., IV-V Міжнародний дитячий фестиваль-конкурс слов'янської музики «Гармонія» (м. Белгород) 2009-2010 р., Х, ХI, XII, XIII Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Провесінь» (м.Кіровоград) 2005-2008 р. Відкритий фестиваль юних виконавців на балалайці – « Срібні струни » 2008, 2009, 2011, 2013 р.р.

/Files/images/школа 224.jpg Учні всіх викладачів відділу успішно виступали на всіх дев'яти фестивалях Світової музики пам'яті М. Леонтовича 2003-2011 р.р., в обласних конкурсах юних гітаристів ім. В.Петрова (2005-2008, 2010, 2014 р.р.), в обласних конкурсах виконавців на народних інструментах (2002, 2005, 2007, 2008 р.р.), фестивалях ансамблевої музики( 2003, 2006, 2010, 2012 р.), Дельфійських іграх Слобожанщини 2011р., у відкритих фестивалях російської музики «Ландыш» (2002,2006, 2009, 2012, 2013 р.), польської музики ім. К. Шимановського (2010, 2012, 2014 р.), Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Джерело талантів», «Осінні мелодії» 2010-2014 р.р., «Арт-домінанта» 2014 р. «Харків - місто добрих надій» 2002, 2010, 2014 р.р., Обласний огляд-фестиваль «Надія» (2006-2010, 2012, 2013, 2014 р.). Багато талановитих дітей брало участь у цих заходах і вони ставали лауреатами та дипломантами. Особливо хочеться відзначити Левченко Дашу, яка цього року закінчила ХССМШІ по класу гітари у професора Доценко В.І. і вступила до ХДУМ, Кравченко Микиту, Трусову Лілію - тепер студентку Академії Культури, Стефанюк Валерію, Корнієнко Анастасію, Кутєпову Марію, Варакуту Микиту - студента ХМУ, Малахатько Марину – студентку ХМУ, Сухоставця Івана, що вступив в цьому році в ХМУ, Сопіна Павла, Ковтуна Анатолія, Рябушко Івана, Глушкова Артема – студента ХДУМ, Раскіну Катю, Бикову Катю, Старовойтова Павла, Руденко Іру, Корнилівського Артема, Лермонтову Олену, Погребняк Свєту, Краснова Валерія, Гаврилова Романа й багатьох інших.
У різні роки учні: Сопін Павло, Стефанюк Валерія, Левченко Даша, Кравченко Микита, Сухоставець Іван, Корниловский Артем, Глушков Артем, були нагороджені стипендіями Облдержадміністрації для учнів шкіл естетичного виховання «Надія Слобожанщини», «Кращий учень навчального закладу».

/Files/images/школа 223.jpg Бічева І.В. веде в школі клас гітари, вона працює в школі близько 20 років. Випустила багатьох любителів і професіоналів-гітаристів. Її учні вчаться в Академії Культурита, Університеті Мистецтв – Трусова Л., Глушков А. Ансабль гітаристів під її керівництвом існує вже багато років і існують ансамблі молодших і старших класів. Вони беруть участь в обласних, міських, міжнародних конкурсах та фестивалях («Джерело талантів», «Осінні мелодії», «Арт-домінанта»). Беруть участь в суспільному житті району – це концерти в бібліотеках, в 3-й міській поліклініці, в госпіталі учасників ВВВ. Ансамбль багаторазово отримував призові місця на різних конкурсах. В школі існує зведений ансамбль гітаристів, що складається з учнів старших класів усіх педагогів відділу.

Максимова В.О. працює в школі 30 років. Вона веде оркестр народних інструментів, домру і гітару. Учні класу постійно беруть участь у міських, обласних, всеукраїнських («Арт-домінанта»), міжнародних («Джерело талантів», «Осінні мелодії») конкурсах і фестивалях. Багато років існує ансамбль домристів, який активно бере участь у концертному житті школи, а також успішно виступає на конкурсах і фестивалях. У 2001 р., коли не було підходящої кількості учнів для ансамблю домристів, був створений ансамбль народних інструментів, який дуже вдало виступав на конкурсах і проіснував чотири роки. Учні, навіть закінчивши школу і вступивши до інших навчальних закладів, ще збиралися для музикування. Максимова В.О. веде оркестр народних інстументів з 1985 р. Часи були різні - оркестр налічував і 40 осіб і 20. Інструментальний склад його теж неодноразово змінювався. Завжди дотримувався класичний варіант, але періодично додавалися різні інструменти: духові, скрипка і т.д. Оркестр брав участь у міських та обласних оглядах, де займав призові місця. (I, II, IV, V, VII Традиційний фестиваль оркестрів народних інструментів).

/Files/images/9.jpg Педагоги відділу не втрачали й свій виконавський рівень. Наприкінці 80-х р.р. в Харкові було створено оркестр народних інструментів під керівництвом Савіних В.Ф., який зібрав дуже багатьох викладачів-народників і ми з задоволенням брали участь в роботі оркестру.

Проводились конкурси педагогів-виконавців в 1987 і 1993 р.р., Максимова В.О. та Прихно Т.В. були його лауреатами. У другій половині 90-х початок 2000-х р.р. в нашій школі було створено тріо педагогів: Плоткіна Т.М., Прихно Т.В і Максимова В.О. Ансамбль проіснував близько десяти років. Він брав участь у багатьох районних і міських заходах, кілька разів виступав у філармонійних концертах «Різдвяний подарунок місту» і звичайно ж, щороку в звітному концерті школи.

/Files/images/11.jpg Шість років тому після тривалої перерви в нашій школі знову відкрився клас бандури. Його веде Титаренко Н.О. Існує багато проблем з інструментами, але Наталія Олександрівна успішно з цим справляється і у нас вже звучить бандура в шефських концертах, на звітних концертах школи, у міських заходах.

На нашому відділі завжди працювали чудові концертмейстери: Климовський В.Л., Перетяга Н.З., Дашкеєва Є.В., Данилов В.В. і останні тринадцять років незмінним концертмейстером у нас працює Суховій Ю.В., чия виконавська майстерність допомагає учням гідно представляти нашу школу.

Кiлькiсть переглядiв: 660